Forum Królestwo Pomorskie Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Królestwo Pomorskie
Resztki upadłego państwa
 Rozdział X Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Xarthat Xio
Wielki Regent PomorskiDołączył: 17 Lis 2005
Posty: 392 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Villa Laguna
PostWysłany: Pią 9:33, 31 Mar 2006 Powrót do góry

Nic dodać, nic ująć- kolejny rozdział projektowanej Konstytucji:

Cytat:
Rozdział X
FINANSE PUBLICZNE

cały rozdział tymczasowo uchylony w związku z brakiem systemu gospodarczego

Art. 216.

Środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie.
Nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości, udziałów lub akcji oraz emisja papierów wartościowych przez Skarb Państwa, Centralny Bank Pomorski lub inne państwowe osoby prawne następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Ustanowienie monopolu następuje w drodze ustawy.
Zaciąganie pożyczek oraz udzielanie gwarancji i poręczeń finansowych przez państwo następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.

Art. 217.

Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.

Art. 218.

Organizację Skarbu Państwa oraz sposób zarządzania majątkiem Skarbu Państwa określa ustawa.

Art. 219.

Sejm uchwala budżet państwa na rok budżetowy w formie ustawy budżetowej.
Zasady i tryb opracowania projektu budżetu państwa, stopień jego szczegółowości oraz wymagania, którym powinien odpowiadać projekt ustawy budżetowej, a także zasady i tryb wykonywania ustawy budżetowej określa ustawa.
W wyjątkowych przypadkach dochody i wydatki państwa w okresie krótszym niż rok może określać ustawa o prowizorium budżetowym. Przepisy dotyczące projektu ustawy budżetowej stosuje się odpowiednio do projektu ustawy o prowizorium budżetowym.
Jeżeli ustawa budżetowa albo ustawa o prowizorium budżetowym nie weszły w życie w dniu rozpoczęcia roku budżetowego, Rada Ministrów prowadzi gospodarkę finansową na podstawie przedłożonego projektu ustawy.

Art. 220.

Zwiększenie wydatków lub ograniczenie dochodów planowanych przez Radę Ministrów nie może powodować ustalenia przez Stany Generalne większego deficytu budżetowego niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej.
Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

Art. 221.

Inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej, ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów.

Art. 222.

Rada Ministrów przedkłada Stanom Generalnym najpóźniej na 3 tygodnie przed rozpoczęciem roku budżetowego projekt ustawy budżetowej na rok następny. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest późniejsze przedłożenie projektu.

Art. 223.

Senat może uchwalić poprawki do ustawy budżetowej w ciągu 20 dni od dnia przekazania jej Senatowi.

Art. 224.

Król i Wielki Regent Pomorski podpisuje w ciągu 7 dni ustawę budżetową albo ustawę o prowizorium budżetowym przedstawioną przez Marszałka Stanów Generalnych. Do ustawy budżetowej i ustawy o prowizorium budżetowym nie stosuje się przepisu art. 122 ust. 5.
Król, lub Wielki Regent Pomorski może nie później niż w ciągu 2 miesięcy od przedłożenia mu ustawy orzec o jej niezgodności z Konstytucją.

Art. 225.

Jeżeli w ciągu 4 tygodni od dnia przedłożenia Stanom Generalnym projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona Wielkiemu Regentowi Pomorskiemu i Królowi do podpisu, Wielki Regent Pomorski, lub Król może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Stanów Generalnych.

Art. 226.

Rada Ministrów w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego przedkłada Stanom Generalnym sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej wraz z informacją o stanie zadłużenia państwa.
Stany Generalne rozpatrują przedłożone sprawozdanie i po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli podejmuje, w ciągu 90 dni od dnia przedłożenia Stanom Generalnym sprawozdania, uchwałę o udzieleniu lub o odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.

Art. 227.

Centralnym bankiem państwa jest Centralny Bank Pomorski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Centralny Bank Pomorski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.
Organami Centralnego Banku Pomorskiego są: Prezes Centralnego Banku Pomorskiego, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd Centralnego Banku Pomorskiego.
Prezes Centralnego Banku Pomorskiego jest powoływany przez Stany Generalne na wniosek Wielkiego Regenta Pomorskiego, na 6 miesięcy.
Prezes Centralnego Banku Pomorskiego nie może prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.
W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Centralnego Banku Pomorskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów powoływane na 6 miesięcy, w równej liczbie przez Wielkiego Regenta Pomorskiego, Króla, Stany Generalne i Senat.
Rada Polityki Pieniężnej ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Stanom Generalnym równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada Polityki Pieniężnej, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Stanom Generalnym sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.
Organizację i zasady działania Centralnego Banku Pomorskiego oraz szczegółowe zasady powoływania i odwoływania jego organów określa ustawa.


Dodam tylko, że ten rozdział siłą rzeczy jest uchylony z powodu braku systemu gospodarczego. Kiedy taki się pojawi, rozdział zostanie automatycznie "odchylony".


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)